Čerešničky, čerešničky, čerešně, vy jste se mě rozsypaly na cestě…
Udělali jsme si s našimi kamarády výlet na venkov. Jak vidíte, třešinky nám padaly na větvích přímo k našim nohám, měli jsme štěstí, protože bylo nutno třešeň ořezat, a tím pádem jsme se nemuseli tolik namáhat lezením po stromu. Seděli jsme pěkně pohromadě, vyprávěli si různé zážitky ze života, a také ochutnali domácí kořalenku. Domů jsme si za odměnu odnesli bedýnku plnou třešní a i když jsem neměla žádný plán jak s nimi naložím, nakonec jsem se pustila do marmelády. Stejně si o ni pořád píšete 🙂
Je to takový rychlorecept, vznikl v mé hlavě v okamžiku, kdy se třešně v hrnci už vařily, zkrátka, improvizace shůry. Uváděné množství je od oka, ale recept je jednoduchý, není třeba nějaké přesnosti. Původně jsem chtěla třešně odpeckovat, zalít medem a rumíčkem. Nakonec ale zvítězily naše mlsné huby jak se říká, vzpomněla jsem si totiž na nedostatek povidel a marmelád v zimě, které se krásně doplňují s lívanečky z kokosové mouky.
Tak tedy, množství odhaduji podle odpeckovaných třešní v hrnci, holky se dostaly k rysce zhruba 4 a 1/2 litru. To by jako odhad šlo, ne?! 🙂
Třešně jsem vařila do změknutí a lehkému rozvaření, po dobu asi hodiny a půl, chtěla jsem, aby marmeláda byla co nejhustší. Asi v polovině jsem přidala 1 a 1/2 lžičky soli a 6 polévkových lžic medu. Tyto ingredience jsem použila ke konzervaci. Sůl v tomto množství slouží mimo jiné i k tomu, aby ovoce, které zavařuji pustilo svůj vlastní „cukr” a dostalo možnost dosladit se samo, to je výhodička! Je tedy nutné na marmeládu nějakou chvíli počkat, nejlépe zapomenout na ni až do zimy, aby se proces v klidu dokončil. Přidala jsem asi 8 větviček čerstvé máty s čokoládovou příchutí , ááááh to je vůůůůůně, a skořici dovezenou ze Srí Lanky, té bylo 5 kusů, to znamená 2 a půl štýlka toho co vidíte na obrázku. Ještě horkou jsem marmeládu rozmixovala ponorným mixérem jen z půlky, aby v ní zůstaly nějaké kousky třešní, a ihned plnila do sterilních sklenic, obrátila dnem vzhůru a po zchladnutí uložila na chladné místo do lednice.
Za třešinky moc děkujeme rodičům našich kamarádů, a nám samotným za tvrrrrrrdou dřinu při jejich trhání :)))))
Mějte se krásně!
Marky
Zrovna hledam inspiraci na marmeladu a kam jinam, nez na uzdravte se jidlem jsem hupla, ze 😁 Znovu po nejake dobe jsem zkoukla toto video a uplne me vykouzlilo usmev na tvari 🤩🤩🤩 Perfektniiii 😁🤩😁
Tak to máme Jani radost! :)))))
Ahoj Marky, prosím o radu, jak na marmeládu z červeného rybízu. Kolik medu a jestli je šance, že trochu ztuhne nebo kde najdu recept. Jinak nak moc a moc zdravím, na scd jsem od února letošního roku, je mi s vámi dobře, jste úžasní. Krásne léto. Hanka
Hani, ahoj, já bych k ní přistoupila jako kdybych dělala balzamico (recept na těchto stránkách), jen bych dala více medu nebo datlového sirupu a vařila do zhoustnutí, pomaličku, nikam nespěchat. Jinak se dá sladit i velmi sladkým ovocem.
I vám krásné léto!
Dobrý deň Marky,rada by som sa spýtala či musí byť tá škorica vcelku alebo môžem použiť aj mletú? Ďakujem Andrea.
Andrejko, jak se vám to bude líbit. Já použila celou neboť jsme si ji koupili na Srí Lance, takhle úžasnou a kvalitní, taková se u nás bohužel nedostane koupit a v podstatě mi už došla, a tak jsem ji tam prostě šupla. Klidně dejte mletou 🙂
Ahoj Marky, a ta marmeláda musí být pořád v ledničce?
No, psala jsem že je lepší dávat zavařeniny na chladné místo. Ale pokud není, nedá se nic dělat, i tak by to mělo být v pohodě. Záleží na více okolnostech, aby byl výsledek uspokojivý. Já jsem zatím měla kliku i se zavařeninami, které byly jen pod linkou. Je třeba dodržet zásady, aby se obsah ve sklenici nekazil. Ale i když je dodržíte, může se stát, že nějaká sklenička se může zdout, ale to je příroda. To je život.
Marky, dakujem velmi pekne za to, ze Vas mam, cmuk a jedna otazka vsetky marmelady… Potom ako ich davam schladiť do chladnicky, potom ich uz mozem dam do špajze ked vychladnu ci musi to ostat v chladnicke? Asi nie ze podarili sa aj z čiernych ríbezlí úžas ďakujem
Pokud nemáte paní Jaroslavo místo v lednici nebo nějaké chladné místo, tak není třeba dávat zavařeniny zchladnout do lednice. Jen plňte horký obsah do sklenic, uzavřete, a nechte otočené dnem vzhůru než zchladnou, a uložte na chladné, pokud možno tmavé místo máte-li ho 🙂
Marky, prave jsem dovarila prvni varku. Tresnova “marmovidla”. Chutna to skvele jeste horke, jsem zvedava jak se rozlozi. Dik za recept. Zitra budu pokracovat. Za 14 dni budou visne. Zkusim to i z nich. Jen jsem dala jen obycejnou matu a trochu medunky, ponevadz cokoladovou nemam. Jen bych uvitala tip jakou bylinkou vylepsit ty visne.
Pavli, je jedno jaký druh máty tam dáte, já jsi dala aby byl recept jiný zajímavější, obyčejná máta je taky úžasná 🙂
Višně? citronovou kůrou možná 🙂 A nebo trošku alkoholu 😉 A nejlépe oboje. Badyán? Vlastně cokoli :))))) Zkuste co vás napadne, možná budete koukat jaké chutě vám vyjdou. Kamarádka Alena se kterou si často píšu moc ráda vaří a zavařuje, a když čtu její recepty, tak koukám co všechno dá dohromady a jak je to moc dobré. Takže, experimentováním vylepšujte! 🙂
Ja mam skvely odstavnivac z dedry
Nejlepší je odšťavňovač Angel, ale ta suma za něj.
Dobrý den Marky,
Dělám mardmelády z rybízu a nechci zrníčka. Koupila jsem si želatinu. Je tam návod rozpustit želatinu v horké vodě. Můžu ji rozpustit ve šťávě. Mátě nějakou zkušenost. Kolik dát na 1 litr šťávy medu, aby byla akorát sládká?
Děkuji za pomoc. Jana
Jani, já vůbec želatinu do zavařování nepoužívám, takže poradit v této chvíli neumím.
Dobrý den Marky
Odšlťavnila jsem rybíz, protože nemám ráda zdrníčka v marmeládě. Na litr šťávy můžu dát 300 i více medu , když budu chtět sladší. Ale nevím jakou želatinu koupit a jak to do té šlťavy zapracovat, když všude píšou nejdříve rozpustit v určitém množství vody. Nevím jak by se želatina chová, když to dám frovnou do šťávy.
Díky moc za pomoc. Jana
Na želatinu je třeba si posvítit, musí být čistá, více informací najdete v receptu na aspik. A jak jsem psala, nemám zkušenosti s přidáváním želatiny do zavařování. Možná bych želatinu rozmìchala přímo v té šťávě. Je to otázka zkoušení. Já jsem takhle laborovala když jsem dělala dort k našemu výročí, najdete ho také mezi recepty, dělala jsem ho vícekrát než se povedl ?
Dobrý den,
prosím Vás, marmeládu jste udělala i s peckami?
Děkuji za info.
Dana
No to teda neeeeeeeee ? pecky se špatně jí ?
Ty brďoooo zrovna dnes jsem řešila že udělám z našich třešní to samé ?? pak si je Marky porovnáme jo?
Hani, domluveno! 🙂
Jdu na to
Zdravím vás Marky a Radku a přidávám i svůj postup na marmeládu – na kilo ovoce dám cca 250g datlí a špetičku soli, chviličku povařím aby datle nasákly vodu z ovoce, rozmixuji, nechám znovu projít varem a mám krásně hustou marmeládu bez dlouhého vaření. Dám do skleniček a zavařím na 80;C 20minut, skladuji pak při pokojové teplotě.
Loni jsem zkoušela jen pro sebe z třešní a meruněk, byly skvělé, letos jsem dělala i z jahod (já kvůli HIT nemohu) a manžel a děti se po ní mohou utlouct ;)))
Dobrý den Kateřino. Vím, že konzervant je cukr (ten my nesmíme) používám místo toho med a další konzervant je pektin ( přirozeně se vyskytující v ovoci) . Jak dlouho Vám vydrží marmeláda ve skleničce aniž by chytla plíseň?
Petro, zajímá mě ten pektin, jak to myslíte? Přidáváte pektin do zavařenin nebo myslíte, že už se pektin přidávat nemusí, protože je obsažen v ovoci? To je dost důležité…????
Ahoj Marky. S tím pektinem jsem se trochu přepsala, není to konzervant, ale zahušťovadlo. Výroba domácích marmošek, ale trochu na odborné bázi je dobře vidět na internetové televizi Jídlo s.r.o. v kapitole o džemech MLSNÝ FILIP. Jde o poměr cukr/pektin/kyseliny (přidává tam citrusovou šťávu). Proto zavařeniny neplesnivý. A na to navážu: Když dělám marmošku z rybízu nepotřebuji moc medu. Vůbec mi nezplesnivěla ani po roce a zhoustla sama, protože rybíz obsahuje hodně pektinu. Ale, když jsem se snažila letos o povidla z třešní a to jen vyvařením vody, bez přidání medu už za 14 dnů bylo vše plesnivé. A v jedné staré knize o zavařování (Ovoce a zelenina ve skle, rok vydání 1975, za 11,-Kčs :-)) jsem našla, že do marmelád z ovoce, které nemají moc pektinu je nutné přidat pektin získaný z rybízu. Například u jahod je to 50/50. Ono to trochu změmí chuť, ale je to čistá příroda… 🙂 Momentálně pracuji na marmeládách s medem místo cukru. Snad med stačí jako konzervant místo cukru, ale to se uvidí až za pár měsíců. Ale jeden recept z výše uvedené knihy vám přece jen napíšu ZAHUŠTĚNÉ TŘEŠNĚ VE VLASTNÍ ŠŤÁVĚ: Opraná, okapané a vypeckované třešně dáme do širokého kastrolu podloženého azbestovou mřížkou a bez míchání je odpaříme asi na 1/2(já je dala v jedné vrstvě na plech a pekla na 70 °C).Plníme do sklenic a sterilujeme 20 min. za mírného varu. To mě baví-je to bez cukru.
Pektin jako takový je v ovoci obsažen, ten je v pořádku, je to komplex, příroda to takhle vyrobila, dohromady je to v pořádku, ale pektin z něčeho extrahovaný, to už je něco jiného. Nevím, možná by to chtělo ještě nějakou chytrou hlavičku, a když tam chybí enyzmy, tak už to může někomu způsobit problém, já za sebe bych to nedoporučila pro SCD.
Navíc třeba citrusový pektin – pektin obsažený v citrusových plodech je lineární polysacharid kyseliny galakturonové (či spíše její vápenato–hořečnaté soli), jenž se podílí na stavbě některých rostlinných pletiv. Jo? Chápeme se? Ty informace musíme dodat, ať to tu nikoho neplete. Raději bych zkusila to vyvaření, to mě přijde přirozené a ještě pro jistotu zavařit. Mě marmelády a čatníčka ještě nikdy plísní nechytla, a to je mám pod linkou, až na výjimku, kterou byla pomerančová marmeláda, ta se poprvé nepovedla, a to jsem ji měla v lednici, možná je tam toho pektinu méně, nebo jsem někde udělala chybku já, nevím.
Já samozřejmě /umělý/ pektin do ničeho nepřidávám, ale kombinuji ovoce např. meruňky a černý rybíz(ten má hodně přírodního pektinu) a krásně to houstne. Dále jsem našla v chytrých receptech, že do naplněné skleničky nakonec přidávají lžičku rumu, ten my ale nemůžeme, tak jsem použila slivovici, prý aby to bylo shora “dezinfikované” a tím je přístup mikroorganismů ještě více znesnadněn. A pak už jenom skleničku zavřít a je to.
Pravda je, že dříve při vaření povidel, které se dávali jen do soudku a povazovali celofánem se jim taky nic nekazilo. A přesně tam bychom měli hledat inspiraci. 🙂
Peti, naprosto, ale naprosto souhlasím. Když vyrábím italskou feferonkovou salsu, a to je živá hmota, nic se nevaří, spoléhám na sůl a česnek, zalévám před zavíčkováním olivovým olejem, skladním v lednici. Je fakt, že 2 roky bylo vše ok, a loni mi 2 sklenice asi z 20 zkysly, nechytly plíseň. Ale to je příroda, nějaká feferonka nebyla v pořádku, i když jsem je při přípravě kontrolovala. Prostě, může se stát.
Lžička rumu je taky dobrý nápadík, a my rum můžeme, kdo to povídá? Podle mě je chutnější než slivovice 🙂 I když na slivovici nedám dopustit, přeci jen v povidlech mi chuťově sedí ten rumík. Ano, hledej inspiraci v přírodě. Jak to asi dělali naši předkové?? Těžko měli cukřík, chemii, umělé pektiny, hledali jiné cesty ke konzervaci, tím pádem i ke zdraví. Díky za rady jak na to 🙂
Tak teď jsem překvapená, že můžeme rum – já tedy myslím ten náš Tuzemák…. celý rok co jsem na SCD (příští týden budu slavit výročí 🙂 ) se mu vyhýbám…. opravdu můžeme Tuzemák? Děkuji
Nééééé Tuzemák, já jsem vám schválila RUM, karibský, kubánský, atd. Ale “Tuzemák”, na který vy myslíte nemá s rumem společného absolutně nic 🙂 Chápeme se?
Jasně chápeme. Já vím, že je to každý jiný výrobek 🙂 já mám jen vžitý původní název Tuzemáku. Taky pocházím z města, kde Tuzemák vznikl. 🙂
No ano, to chápu i já, protože jsem to měla stejně. Ale s nástupem SCD jsem začala chápat jak to je, začala jsem rozlišovat rozdíly, kvalitu surovin, začala objevovat nové chutě. Tím pádem jsem pochopila co je to rum a jak doopravdy rum chutná.
PS, i proto musel být změněn název naší české lihoviny na Tuzemák, protože to opravdu není rum 🙂 I když mi stále pěkně voní 😉
Zdravím Petro, omlouvám se, komentáře jsem si všimla až dnes…. pektin nepoužívám, jak píše Marky, kupovaný nevíme z čeho vznikl, krásně to zahustí ty datle ;)) Mám ještě loňskou meruňkovou marmeládu a je stále ok, jak píši marmeládu zavařím (když jsem jen otáčela víčkem dolů, občas byl nějaký nepovedený zkažený kousek) skladuji při pokojové teplotě a jak otevřu, tak pak šup s ní do lednice (dělám malé skleničky, takže ji stejně mám tak na 3dny, max. týden;))) a konzervant je i ta sůl, stačí opravdu jen troška
co to je prosím štýlka…
…já vím, já se vyjadřuju někdy..nooo, lidově 🙂 štýlko, ščagélka, může být násada nebo také větvička, tak tedy jedno štýlko je jeden kus, jedna větvičku, jedna kůru (velikost viz. fotografie). Ovšem, pokud si ji kupíte tady u nás v obchodě, dejte aspoň 10 kusů, jinak by to bylo málo. Dá se přidat i skořice mletá samozřejmě.
dakujej, vyskúšam
Marky,bezva recept na zdravou marcela?ještě moc prosím o radu,chtěla bych investovat do kvalitního odsťavovače,nemáte radu,děkuji,Austová Martina
Odšťavňovač nepoužíváme ?