„Až ti bude v životě nejhůř, otoč se ke slunci a všechny stíny padnou za tebe“.  J. Lennon

Proč jsem se rozhodla napsat právě o slunci? Možná proto, že na slunce už čekám celou zimu (možná i vy? ;)) Možná proto, že cítím, že sluneční paprsky a jejich působení na mé tělo a na mou psychiku mi dělají dobře, přináší mi radost, úsměv na rtech. Minulý týden jsem se vystavovala slunci každý den, jak jen to šlo. Uvědomila jsem si, jak moc jsem slunce potřebovala a jaký obrovský vliv má na uzdravování. Mám na mysli doplnění vitamínu D pro silný imunitní systém. Vitamín D spolu s SCD výživou mohou vytvořit dokonalý ochranný val proti jakémukoli útočníkovi :D Možná se vám článek bude zdát dlouhý. Nezdá, on je dlooouhý! Ale pro někoho nemusí ;) Nechávám na vás, jestli budete číst dál, nebo půjdete rovnou ven, na sluníčko :)

Sun_Marky_SCD_recipes-10
Na začátek trošku bu-bu-bu. Nedostatek vitamínu D může být nebezpečný. Lidé, kteří trpí jeho nedostatkem, jsou daleko náchylnější ke všem možným neduhům. Nejvíce trpí lidé, kteří žijí v oblastech chudých na sluneční světlo, lidé, kteří třeba i ze strachu omezují pobyt na slunci, ti co jsou hospitalizovaní, dokonce i jedinci tmavé pleti, kteří se v rámci zavedených zvyklostí oblékají do šatů a závojů, a zabraňují tak působení slunečního světla na pokožku. To se vztahuje i na lidi, kteří užívají vitamín D formou potravinového doplňku.

Nedostatek sluníčka má samozřejmě vliv na syndrom sezónní deprese, ale to my všichni víme. Naše psychika a těla nám to dávají jasně najevo – jarní únavou, letargií, depresemi, zvýšenou spotřebou cukru, přímo voláme po slunci. Krásné je, že všechny tyto symptomy okamžitě ustoupí, když se vystavíme plnému světelnému spektru.
Slunce podporuje fyzickou a duševní činnost, snižuje krevní tlak, zvyšuje přívod krve do orgánů a svalů, zvyšuje glykogen, má podobný účinek jako inzulín, prospívá diabetikům. Sluneční světlo je blahodárné pro děti, studie dokazují, že může uzdravit novorozeneckou žloutenku, a podporovat tvorbu kostní hmoty u prepubescentů.
Kromě toho matkám, které jsou během těhotenství vystaveny slunci, se obvykle rodí děti vyššího vzrůstu.
A jak vstupuje sluníčko do těla?

Sun_Marky_SCD_recipes-121. Sluneční světlo vstupuje do těla především očima, které vedou světlo do šišinky mozkové. Epifýza pak využívá sluneční světlo k vytváření zdraví prospěšného hormonu melatoninu, který spouští produkci serotoninu. Ten je důležitý třeba pro zdravý a kvalitní noční spánek, nebo omezuje chuť na cukr. Vzhledem k tomu, že některé psychoaktivní léky fungují na bázi zvyšování hladiny serotoninu, mohlo by slunění vést k omezení užívání těchto předepisovaných léků. Studie dokládají, že sluneční brýle, kontaktní čočky a dioptrické brýle, zamezují naším očím rozeznávat sluneční paprsky. Máme-li na očích sluneční brýle, mozek nezaznamenává, do jakého stupně jsme vystaveni slunečnímu záření, takže nevyměšuje odpovídající množství melatoninu. Melanin, díky němuž naše kůže postupně hnědne, zabezpečuje tělu přirozenou ochranu proti slunci. Nosíme-li sluneční brýle, naše tělo neregistruje, že je vystaveno maximálnímu ozáření, tím pádem neprodukuje obranné látky, které umožňují předcházet spálení. Je to proto, že oči pomáhají tělu regulovat produkci melatoninu v závislosti na míře oslunění.

Z biologického hlediska jsme stvořeni k tomu, abychom se sluníčku vystavovali, neboť paprsky jsou pro nás zdrojem štěstí a zdraví.
Jak nejlépe přijímat sluneční paprsky? Nejlépe po ránu a v pozdním odpoledni, bez slunečních brýlích a jiných ochranných prostředků proti slunci. Lidé pracující v kancelářích nebo připoutaní na lůžko  by si měli alespoň otevřít okna  a nechat proudit maximální množství slunce. Píše se, že stačí tělo vystavit sluníčku alespoň na půl hodinky denně a máte vystaráno – takže šaty dolů a hurá ven! ;)

Mallorca_2015_0922. Sluneční paprsky přijímáme také pokožkou. Vitamín D, jako jediný vitamín, který si tělo vytváří samo, se tvoří přímo v naší kůži. O natírání před a po slunění by mohla být samostatná kapitola, hodně dlouhá, do té se pouštět nebudu.
Já osobně se opalovacími krémy nenatírám, spoléhám se na dokonalost a vybavení mého těla. Můj instinkt mi říká, že pokud bych své tělo natřela před opalováním nějakým super „krémíkem“, faktor nejméně 60, zabráním tím jednak přirozené tvorbě vitamínu D a tím pádem zabráním přirozené ochraně těla. Pokud mi to vyjde, pozoruji východ a západ slunce přímým očním kontaktem. Říká se tomu „řízené dívání“. Má ale jasná pravidla, aby nedošlo k poškození zraku. Tady doporučuji zjistit si veškeré informace, protože to není o tom, že půjdete koukat do slunce za pravého poledne. Takže zkuste trošku zagooglit.
Vědecké studie dokládají, že přestože vystavování se slunci může mít jistý škodlivý vliv, daleko větším zdravotním rizikem pro člověka je, pokud ven na slunce nechodí vůbec. Statisticky vzato, více lidí umírá na nemoci související s nedostatkem slunečního světla, než kolik jich umírá na rakovinu kůže. Pokud jde o vystavování se slunci, důležitá je umírněnost jako ostatně u všeho, rozhodně není moudré se na sluníčku spálit. Je rovněž velmi pošetilé se slunci zcela vyhýbat :)

Sun_Marky_SCD_recipes-20Trocha historie pro ty, které tato tématika zajímá.
Slunečního světla, jako léčebného prostředku, využívali již ve starověkém Řecku, Egyptě, Římě a v dalších zemích a v dalších kulturách. Například v Řecku a v Římě posílali lékaři pacienty do „solaria“, aby je vystavili slunečním paprskům. Hippokrates, řecký otec medicíny, ve svých spisech a svým pacientům doporučoval helioterapii – léčbu sluncem. A na konci 17. století léčili lékaři tuberkulózu působením slunečních paprsků, jelikož slunce má schopnost zabíjet bakterie související s touto chorobou a průvodními infekcemi. Mnoho dávných civilizací slunce uctívalo. Příslušníci aztécké, mayské, egyptské, keltské, perské, řecké, římské a jiných kultur se modlily ke slunečním bohům za pomoc a uzdravení. Rané křesťanské, zejména katolické církve, nazvaly tyto pohanské obřady hříchem a zahájily jejich mohutné potlačování. Nicméně pozůstatky těchto slunečních obřadů jsou stále zřejmé, obzvlášť každý týden v neděli – „sunday“, doslova den slunce.
Italské přísloví říká: „Dove il sole, non entra il dottore“, to znamená „Kam chodí slunce, tam nechodí lékař“.

P.S.: Chci jen doplnit, že tento článek neslouží jako návod, je to článek k zamyšlení. Je třeba každou informaci, která k nám přichází, brát jako jednu z možností a řídit se svým srdcem. Možná se článek o slunci stane námětem na zajímavou diskuzi :)

LÍBÍ SE VÁM CO DĚLÁME?
KLIKNĚTE ZDE A PODPOŘTE NÁS
CHCI PODPOŘIT
JEDNORÁZOVĚ
CHCI PODPOŘIT
MĚSÍČNĚ
300 200 100 500 1000 300 200 100 500 1000 DĚKUJEME ZA VAŠI PODPORU!
MLSEJTE S NÁMI A BUĎTE ZDRÁVI :-)
cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper

Každý článek lze v nezkrácené a neupravené podobě šířit nekomerčním způsobem, pokud bude připojeno jméno autora s aktivním odkazem na tyto stránky www.uzdravtesejidlem.cz a všemi dalšími uvedenými aktivními zdroji, včetně celé této poznámky.