„Umět odpustit je velký dar. Obdarováváme jím toho kdo se provinil i sami sebe. Dovolí nám to začít na NOVO, na ČISTO”

Všechna předsevzetí poslední den roku jsou dle mých zkušeností ztráta času a energie. Ovšem takové ROZHODNUTÍ, to je už jiná káva, jiná liga, řekla bych vyšší třída. Rozhodnutí je na rozdíl od předsevzetí pevné, vychází ze srdce, z vlastní mysli.
Je čisté, je pravdivé, je ryzí. Rozhodnutí lze udělat kdykoliv, bez nátlaku.

Já mám předsevzetí zabarveno negativně. Ve smyslu jak před ostatními slibujeme co všechno uděláme, co začneme nebo naopak co už nikdy dělat nebudeme, což ve většině případů nedokážeme splnit. Ale ano, výjimky existují, ale právě proto, že jsou to hluboce promyšlená rozhodnutí.

Já jsem se ke konci roku rozhodla pro odpuštění. Není to otázka okamžiku tohoto dne, to opravdu ne. Je to rozhodnutí, které v sobě už nějakou tu chvíli nosím a poslední dny ve mě dozrávalo. Uvědomila jsem si, že už nechci chovat k někomu kdo mi ublížil (kým jsem si nechala ublížit je přesnější) jakýkoliv odpor, nenávist, strach, lítost, vztek nebo pocit nespravedlnosti. Vůbec mi to nedělalo dobře. Rozhodla jsem se, že je čas všechny ty emoce nechat jít, došlo mi, že už je nepotřebuju. S láskou jsem poděkovala za zkoušku, dotyčnému jsem odpustila a rozloučila se. Ne, nikam ven jsem nemusela. Proběhlo to u mě doma, uvnitř mě, v duchu. Na to není potřeba přítomnosti druhého člověka, obzvlášť, když to rozhodnutí není vzájemné. Nemám čas čekat celý život až někdo přestane trucovat, až to tomu dalšímu taky dojde. Odpustila jsem čistě ze sobeckého důvodu – pro sebe, pro svůj klid, pro svoje zdraví. A ulevilo se mi. Velmi, velmi se mi ulevilo.

Možná jsem to měla udělat už dřív, ale nešlo to. Musela jsem pochopit, uvědomit si, že daná osoba dělá vždy za všech okolností jen to nejlepší co dokáže, byť se mi to z mého pohledu ani trochu nelíbí. Pochopila jsem proč se to děje, pochopila jsem, že to není moje věc, že je to zkouška toho druhého, a že já se rozhoduju, jestli se zúčastním dané hry nebo zůstanu mimo ni. Pochopení toho všeho mi dovolilo dopřát si ten luxus, odpuštění. Trvalo to, no a? Proběhlo to, stalo se to a to je to oč běží.

Myslím, že odpuštění mnohonásobně přesahuje všechna předsevzetí a že je obrovsky silným a potřebným momentem pro každou lidskou bytost, díky kterému opět najdeme klid a mír. A to nejcennější, naše ZDRAVÍ.

Přeju vám všem najít v sobě sílu odpustit, vždycky se někdo najde, a nejvíc sami sobě, protože ze své vlastní zkušenosti vím, že nejpřísnější a nejtvrdší dokážeme být sami k sobě. Mějte se rádi, v každém okamžiku, Marky

Přidávám odkaz na velmi zajímavé video o tom, jak důležité VZTAHY jsou a jak ovlivňují naše životy, naše zdraví.
Co tvoří život spokojeným, lekce z nejdelšího výzkumu štěstí.

 


Všechna práva vyhrazena. Žádná fotografie, text, ani část textu tohoto příspěvku nesmí být kopírována nebo komerčně využívána bez písemného souhlasu administrátorů Marky SCD recepty