
- Množství: z 1 kg vyjde skoro celá zavařovací sklenice
- Čas vaření: 50 min.
Máslo GHÍ (přečištěné) versus přepuštěné
Za posledních pár měsíců se ke mě dostalo několik e-mailů s otázkou: "Co Marky myslíte tím "přepuštěné máslo"? To je to máslo Ghí?" Já to předtím nijak neřešila, dokonce jsme o tomto indickém způsobu čištění másla nikdy neslyšela, teda slyšela, ale nedbale 🙂
Elaine Gottshall ve své knize Breaking the vicious cycle napsala "máslo nechte přepustit", což nebylo myšleno nijak jinak než že se máslo pomocí vyšší teploty převede z tuhého stavu do stavu tekutého, rozpuštěného. Myslím, že kdyby se mělo máslo připravovat na způsob Ghí, Elaine by to zcela jistě zmínila.
Má přepuštění másla nějaký důvod? Jistě, díky tomuto procesu dochází k přeměně laktózy na galaktózu a to je jaksi v rámci uzdravování pomocí SCD důležité. Máslo Ghí jako takové jsem tedy neřešila, jen jsem si pozjišťovala nějaké informace s tím, že ho časem vyzkouším. Věřím, že každá věc má správné místo a přijde ve správný čas, a taky že jo!
Na našem letošním degustačně poznávacím výletě na Srí Lance jsme měli s Radkem možnost nakouknout do místní kuchyně. Nejen ochutnat jídlo v restauraci za stolem, ale být přímo v centru dění. Měli jsme možnost užít si pár horkých chvil mezi hrncemi a pánvemi, poznat mentalitu lidí, vidět jak a s jakými surovinami pracují, kde nakupují, zkrátka, měli jsme možnost vidět srí lančana vařit na vlastní oči 🙂 V místní kuchyni jsem se mimo jiné dozvěděla jak se s máslem Ghí pracuje a jak se dá v kuchyni využít pro zdraví, bohužel jsem neměla možnost vidět jeho samotnou přípravu. Musela jsem se spolehnout na výběr kvalitního zdroje přes internet. Možná, co možná, určitě se mezi vámi najde někdo, kdo informace doplní, upraví a posune dál.
Než jsem se vůbec dostala k samotné přípravě, přečetla jsem opravdu hodně blogů a viděla hodně videí, dokonce jsem zjistila jak se většina článků o přípravě dost podobají, tedy spíš "opisují", říká se jim duplicitní. A pak jsem našla i takové, kde se informace zcela rozcházely. Jo, a číst komentáře pod recepty, to je dobré akorát pro ty co se chtějí hádat a urážet, přesvědčovat druhé, že všechno ví nejlíp a autor je vlastně úplnej blbec! 😀 Ne, tady přeháním, existuje spousta krásných stránek s plodnými a konstruktivními informacemi, a na jedné z nich se právě nacházíte :)))
Pro nás je nejdůležitější význam přípravy másla Ghí pro zdravotní účely, a tak vytáhnu nejzákladnější údaje.
Máslo Ghí k nám přichází z Indie, kde si ho cení jako pokladu, dokonce je v Ayurvédě nazýván elixírem mládí, tedy v tom případě, že se správně připraví. Takové máslo získá vyšší trvanlivost, vydrží v lednici i několik měsíců, neotevřené Ghí prý vydrží i několik let a teprve pak má ten správný dlouhověký účinek. Ghí nežlukne a stupeň přepalování je někde mezi 200 - 250°C, tudíž se na něm daleko lépe připravují smažená jídla, nebo jídla, u kterých je třeba delší doba vaření. Já sama ho ale nejčastěji využívám při přípravě zeleniny či masa a následné omáčky ve spojení s velmi důležitým kořením jako je kurkuma. Přátelé, jestli jste někdy slyšeli o tom jaký je kurkuma zázrak, tak nyní máte možnost propojit zázraky dva!
Na rozpálené pánvi nechám rozpustit již hotové máslo ghí, kolem 30 g, přidám k němu lžičku kurkumy, ztlumím oheň a minutku promíchávám. V té chvíli kurkuma díky vyšší teplotě uvolní do másla svůj potenciál a zestonásobí se zdravotní účinky tohoto žlutého zlata. Pozor, kurkuma umí velmi kvalitně zabarvit úplně všechno v její blízkosti, dejte si pozor i na pracovní desku, utěrku či oblečení 😉
Ingredience
Postup
1./ Máslo nechám na středním ohni (4. stupeň z 6) v hrnci s pevným dnem rozpustit.
2./ Jakmile je máslo rozpuštěno, začne vařit, stáhnu plamen na minimum (1. stupeň) a nechám máslo lehounce probublávat (táhnout ;)) Na povrchu se začne tvořit pěna, kterou v průběhu varu sbírám, a na dně se začne srážet bílkovina. Občas zamíchám. Tento proces trvá do chvíle, kdy máslo získává zlatavou barvu, je čiré a krásně voní. Musíte být celou dobu u toho, máslo hlídat, v žádném případě nesmí zhnědnout nebo se připálit, pak těžko takové máslo bude mít ozdravné účinky, dokonce vliv na dlouhověkost 🙂
Sebraná pěna se nevyhazuje, dá se použít do dýňové kaše nebo na smažení.
3./ Usazené, vysrážené bílkoviny se zbavím velmi snadno. Hrnec odstavím a přes plátýnko přecedím, já to dělám i přes čistý neparfemovaný ubrousek. Jo, a kdo chce, může máslo nakonec lehce přisolit.
Výsledné množství: z 1 kg másla jsem vyrobila skoro 1 celou zavařovací sklenici (sedmičku) Ghí.
A na závěr pár zajímavých doplňujících informací.
Ze zdroje www.nalok.cz .
Ghí je sanskrtský termín pro přečištěné máslo. Ale i když se z másla připravuje, má zcela jiné vlastnosti než obyčejné máslo. V Ajurvédě platí za elixír života, neboť má omlazující a regenerační účinky. Ghí posiluje látkovou výměnu a obranné síly organismu. Podle ajurvédských pozorování a vědeckých výzkumů snižuje také hladinu cholesterolu. Zároveň napomáhá detoxikaci, neboť váže jedy v těle, které jsou rozpustné v tuku, a odvádí je z těla ven. Ačkoliv na západě není stále moc známé, ve východních kulturách je používáno po tisíce let. Ajurvéda pohlíží na ghí jako na zásadní potravu pro zdravý vzhled, mentální rovnováhu či dobré trávení, a to díky jeho léčivým omlazujícím vlastnostem. Zároveň je považováno za nejlepší produkt pro přípravu smažených jídel. Je zásadní složkou v indické kuchyni, mnohem více než v západní kuchyni máslo nebo margarín.
Ze zdroje wikipedia.
Aby ghí mělo vlastnosti a účinky výše uvedené, je třeba, aby máslo, z kterého se ghí tepelným procesem vytváří, bylo stálé kvality a vždy jen čerstvé a nejlépe z farem s ekologickým, šetrným hospodářstvím.
Proces přepouštění a čistění, trvá tak dlouho, dokud je ghí skutečně bezvodé, což dle hustoty a množství másla může trvat i 6–10 hodin i déle. Samozřejmě i v Indii si připravují ghí z másla podstatně kratší dobu, pro okamžitou konzumaci ale pak to ghí nemá ty uváděné zdravotní účinky o kterých se ájurvéda zmiňuje v lékařských spisech, pocházejících již ze 4. století našeho letopočtu. Pro léčebné účely, čím déle se přepouští, tím je bělejší a dle dávných ájurvédských spisů získává více vnitřního ohně AGNI, které naše tělo potřebuje ve všech metabolických procesech, nejen v trávicích. Čím déle se neotevřené ghí skladuje př.10 let i více, tím jsou jeho uváděné zdravotní účinky silnější.
Všechna práva vyhrazena. Žádná fotografie, text, ani část textu tohoto příspěvku nesmí být kopírována nebo komerčně využívána bez písemného souhlasu administrátorů Marky SCD recepty
Dobrý večer paní Marky,
dnes jsem se dostala na tuto stránku. Já si ghí vařím už několik
roků. Jen mě je divné,že se nemusí sbírat pěna. Moc si pochutnám
na vařených bramborách,omastím trochu ghí a posypu buď pažitkou
a nebo libečkem.Nebo si namažu žitný chlebíček a posypu podobně
jako brambory a také mě to moc chutná. Ale také jsem se dozvěděla,
že pro SCD ghí ani nemusí být.Já na něm také vařím dost jídel,protože
se nepřepaluje. Také jsem se o něm dočetla,že nemusí být v lednici.
Snad to nebude vadit,když ho budu používat dále. SCD jsem ještě
plně nezačala,protože si budu jogurtovač teprve objednávat.Je
poměrně dost drahý a já jsem v důchodu,tak je to pro mě složité.
Chtěla jsem si udělat kešu oříšky a zase jsem nesehnala vanilkový
lusk. Je to problém s některýma ingrediencema,,těžko se shání.
Mějte hezké dny a srdečně zdravím.
Paní Jitko, zdravím vás, děkuju za komentář. Na SCD naskočte až si budete jistá a budete mít chuť, a jakousi potřebu, žádné nucení, pevné rozhodnutí je třeba. Jogurtovač je dražší, zato perfektní, ale můžete si pořídit, pokud najdete, i levnější, ovšem, měl by splňovat parametry fermentace pro SCD, je to na vás. S tou pěnou, a celkovou přípravou, já když jsem sledovala jak se připravuje máslo Ggí, a to jsem sledovala i indické kanály na YT, tak to dělal každý jinak. Takže, připravujte si máslo jak jste zvyklá, určitě to děláte správně 🙂 My na SCDéčku si uvaříme dýni, a tu si můžeme polít máslíčkem a také posypeme pažitkou. No, úplně jste mi udělala chuť 🙂 Mějte se moc hezky!
Ahojte 🙂 ja len ci som to cele spravne pochopila-obyc.maslo nepouzivate kvoli laktoze.prepustanim sa jej zbavite..a ta bielkovina, co ju potom precedite je preco zla? A v tej sklenici je to potom casom tekute ci tuhe? Uchovavate to v chladnicke ci len tak pri pokojovej teplote? A oliv.olej nepouzivate pri restovani? Ja som uplny amater, tak len tak postupne si skladam informacie 🙂 vdaka!
Ahoj. Obyčejné máslo používáme, ale necháme ho jen povolit. Proto jsem tento článek udělala, protože se lidé na Ghí a na povolené máslo stále ptali. Ghí nemusíte vyrábět, je to jen pro ty, co ho chtějí pro sebe využít. Ghí není podmínka pro SCD!! Podmínka ovšem je, že necháte máslo jak už jsme psala vyšší teplotou rozpustit, povolit do tekutého stavu, to určitě znáte z pečení. A to je vše, laktóza, které je v másle sice málo, je přeměněna.
No a proč se sbírá bílkovina? Výroba Ghí takto probíhá, bílkovina se při procesu odstraňuje, důvod neznám, zatím jsem na to nenarazila, zkuste zapátrat 😉 Máslo samozřejmě zase ztuhne. Uchovávejte ho v lednici. Olivový olej také používáme při zpracování potravin. Chce to, aby jste se začetla do informací na stránkách, a až budete vědět, tak se do SCDéčka pustila, hlavně v klidu 🙂
Zdravím. Právě dnes jsem objevila vaše stránky a chci se synem začít. Máme oba bezlepkovou a bezlaktózovou dietu. Celou dobu po zjištění alergie kupuji bezlaktózové máslo. Chci se zeptat, zda koupit normální máslo a takto je tepelně upravit, nebo raději pouze bezlaktózové. Děkuji
Bezlaktózové nekupujte, každé máslo je přirozeně bezlaktózové, je tam miminku laktózy, stačí ho jen přepustit, uvést do tekutého stavu…ghí není nutné pro SCD stravování, ghí je to jen třešinka pro ty, co ho mají rádi a chtějí si ho připravit ?
Dobrý den,mám přepuštěné máslo z Německa.Na 100 gramů obsahuje 99,8 gr tuku a 64,9 gr nasycené mastné kyseliny.Je vhodné pro SCD? Děkuji
Libi, pošlete mi do mailu etiketu, ale pokud je 100% přírodní, čisté, není problém.
Dobry den,
velmi by ma zaujimalo ako dlho to maslo prepustate? Proste cas cca.? To som sa nedocitala, okrem pani co pise, ze cez noc to necha,ale to si netrufam. Vdaka.Carmen
Zdravím vás Carmen, kdybych čas znala, jistě bych ho dopsala. Dělala jsem ho různě, při různých teplotách. Dělat ghí je taková chemie, chce to u kastrůlku pobejt, musíte ho sledovat, na tom je to založeno. Čím nižší teplota, tím delší čas. Záleží na druhu másla, na hrnci ve kterém ghí vyrábíte. Jednou jsem ho připravovala půl hodiny, podruhé něco přes hodinu. Můžete ho vyrábět i přes noc jak píšete, ale to chce nejdřív vyzkoušet. Opravdu, napsat přesný čas, nebo cca v tomto receptu moc dobře nejde 🙂
Zdravím Vás,je vhodné kúpiť si už ghí máslo ako hotový produkt v bio obchode?trochu sa bojím prípravy doma a kúpiť si ho mi príde jednoduchšie:)díky za odpoveď.
Andrejko, taky jsem se už po těch máslech koukala, ale raději jsem si je udělala sama doma. Pro jistotu. Pokud jsou čistá, bez přídavků nevhodných pro SCD uzdravování, tak by to šlo. Ale víte jak je to s výrobky, které už někdo někde průmyslově zpracovává? Chápu vás, že je to jednodušší, ale není také jednodušší a hlavně jistější si nechat normální máslo a pro vaření ho nechat pouze rozpustit? Ghíčka z obchodů zcela jistě nebudou mít tu sílu a ozdravný efekt. Víte, že nemusíte pro SCD vaření mít máslo GHí? Stačí obyčejné.
To, co v článku popisujete, je přepuštěné máslo. Také ho dělám a to podle popisu od pana Polraicha. Takže indické Ghí a české přepuštěné máslo je podle mě jedno a to samé.
Nemohu souhlasit, technicky je to naprosto rozdílné. Jukněte se jinde než k Pohlreichovi, na nějaké indické stránky, nebo jiné zahraniční, aby jste získal informace z více stran a mohl tak lépe srovnávat a pochopit v čem to spočívá. Rozdíl je hlavně ve způsobu zpracování, takže to není to samé 🙂
Zdravím Vás všechny přátelé! Před několika lety, když jsem s ghí začínala, jsem našla zajímavou informaci. Pravé ghí, aby mělo ty nejlepší, opravdu léčivé účinky se připravovalo z másla sesbíraného z kyselého mléka (asi kvůli fermentaci..?? ) Víte o tom někdo, něco??Jinak udělané je skvělé ale léčebné účinky nemá. Bohužel je to dávno a zdroj této informace už si nepamatuji. A ano, souhlasím s Marky. Jakákoliv zelenina připravená na ghí, se dostává z kategorie jídlo, do kategorie lahůdka!!!! Potvrzuje mi to každá návštěva, která to okusí: cos tam dala, že je to tak zvláštně lahodné ;-)) Moje maminka ho používala běžně a ve sklepě vždycky stála řada sklenic. Přeji všem hodně nepřipáleného ghí :-))
Přesně, taky bych si chtěla udělat ten zázrak :)))
Zatím dlouhověkost praktikuji hlavou, ale i to je cesta 😉 Asi za 50 let vám podám info! 😀
Hezký den Staňko a všichni! 🙂
Dobrý den, mohli by jste mi prosím vysvětlit proč jsou lepší kravské vyzrálé sýry, než kozí sýry,které obsahují méně laktozy,děkuji moc za odpověď,Austová
Kozí mléko skutečně obsahuje o 10% méně laktózy než mléko kravské, ale to je pořád málo na to, abychom ho na SCD mohli konzumovat. Zráním sýrů se množství laktózy snižuje a dostatečným zráním a způsobem zpracování dokonce úplně eliminuje a je jedno, jestli použijete jako vstupní surovinu mléko kozí nebo kravské. Kozí sýr také každému nevoní 🙂 Je tedy třeba si sýr vybrat ne podle zdroje, ale podle způsobu zpracování a doby zrání…
Struktura bílkovin kravského a kozího mléka se liší, což může být důvodem, proč někteří lidé mohou kozí mléko tolerovat. Obsahuje méně alfa-s1 kaseinu, což je častý alergen v kravském mléce.
Nejlepším nápadem ale, dle mého soudu, je mléku se po odkojení vyhnout a potom nemusíte nic “tolerovat”. Člověk je asi jediný tvor na planetě, který se snaží pít mléko po celý život a to ještě od jiných druhů 🙂
A jak je to prosím s plísňovými sýry?? Plíseň bychom si asi do těla přidávat neměli??!!
Jak to prosím souvisí s máslem Ghí?
Staňko, napište mi otázku do mailu nebo někde kde by takovou otázku či dopověď čekali i jiní, ráda zodpovím, děkuji 🙂
Hezký den, v češtině se převeřenému nebo přepuštěnému máslu říká šmelc:) a běžně se dříve používalo.
to je pravda, naše babičky, prababičky, atd, ho přesně takhle uchovávaly 🙂
Návod na ghí od paní Marcely
Ahoj Marky,
používám ghí už asi 3 roky a dělám ho v pomalém hrnci. Vejde se tam 9 -10 kostek a jelikož je nádoba keramická, nepřipaluje se a tak u něj nemusím tolik hodin stát. Dávám přes noc, na jedničku, bez poklice. Ráno přidám teplotu a na poklici poznám, jestli se ještě odpařuje voda. Je to senzační, už jiný tuk nepoužívám. Kašlu na oleje plné pesticidů.
Nakonec je třeba přecedit. Já to cedím přes punčochu, když máslo trochu vychladne. Naplním skleničky a šup s ním do sklepa, do krabice, aby k němu nešlo světlo. 😉
Moc zdravím, Marcela
NAŠE babička používala toto máslo, jenže měla 4 krávy a ny cenu se nedívala, také si chválila sádlo–domácí–ach jo, asi to nezvládnu, zdravím-Zdena Kopsová
Dobry den! Prosim, z jakeho masla ghi pripravujete? Mam si koupit normalni z kramu,nebo mam patrat u nejakeho farmare? Dekuji moc 🙂
Zdravím Petro, pokud chcete získat kvalitu, tak si opatřete máslo u farmářů, nebo existují obchody, kde se prodávají sýry, máslo a chléb – jsou to sýrárny, tam mají úžasná másla, chutnají skoro jako tavený sýr :), a pokud nemáte možnost tak vyberte nějaké lepší z obchodu.
tiež iné ako ghee doma nepoužívam a pripravujem si ho sama. Videla som videa, kde sa hovorí, že penu netreba zberať, ale tak ako Marky, aj ja ju zberám, ale ďalej už nepožívam – dávam to na terasu pre túlavé mačky nech to vylížu 🙂
ano, taky jsem viděla Indku připravovat bez sběru pěny 🙂
Presne tak, Ghee je čistý živočíšny tuk. Naši predkovia používali výhradne takéto “prepustené maslo” pretože chladničky neboli 🙂
Ghí používame v kuchyni pravidelne. Pripravovať sme sa ho naučili od priateľov. Skladujeme ho pri izbovej teplote, vôbec nemusí byť v chladničke.