Je dobré být skeptický? A kdo je to skeptik?
Může se to k něčemu hodit? A jak vlastně chápat tento termín – skeptik?

PŘEPIS VIDEA ZDE
Zdravím vás přátelé, Tady je Radek. Pátá dohoda, neboli buďme skeptičtí. Pro byla dlouho takovou záhadou. Trošku, protože skeptik byl pro někdo, kdo takový skeptický náhled na život. To znamená, necítil jsem tam příliš optimismu. Skeptik je někdo, komu trošku uletěly včely. Podle . A navíc tohle slovo mám ještě spojeno s partou skeptiků, která si říká Sisyfos. Ale zase na druhou stranu, pro je to dobrá parta, protože když někoho označí svým bludným balvanem, tak pro je to spíš známka toho, že bych se měl na toho člověka kouknout, že to bude možná něco zajímavého. Nicméně prostě slovo skeptik nebo označení skeptik jsem měl spojeno spíš s takovým no řekněme s negativem. Ale samozřejmě, že jsem si tu dohodu přečet, poslechl od Jardy Duška a začal jsem o tom přemýšlet. A pak jsem to nějak opustil. Říkám si no ono to bude trošku jinak a najednou díky době, kterou teď prožíváme, tak se mi to vrátilo a mám takový pocit, že mi to docvaklo trošku, protože člověk by skutečně měl být skeptikem,  možná třeba alespoň do určité míry, protože to znamená, že nevěří úplně všemu, co mu kdo se snaží navykládat nebo co kde pochytí a že si ty informace ověřuje.

Což si myslím, že zvlášť dnes je klíčová věc, protože minimálně může být podezřelé, že když někdo nějakou myšlenku prosazuje, čím vehementněji ji prosazuje, tak tím to může být podezřelejší. Protože jak možná mnozí víte, když je něco, když se něco zakládá na pravdě nebo je to blízko skutečnosti, tak to prostě nepotřebuje obhajobu, nepotřebuje to nějaké šílené prosazování a naopak. Jo, když je něco daleko od pravdy nebo daleko od skutečnosti, protože pravdu máme každý svou, samozřejmě. Ale když je něco řekněme daleko od skutečnosti, tak to bývá většinou tím usilovněji prosazováno a podporováno, aby tomu někdo uvěřil. No a proto si myslím, že určitá skepse je opravdu zdravá, protože to přinutí člověka ověřit si informace, které se k němu dostávají. A samozřejmě vyžaduje to od toho člověka jisté úsilí, což je zase dneska trošku problém, protože jako společnost jsme si myslím dost zpohodlněli. A i když máme dnes přístup k informacím, jako jsme v podstatě v dějinách lidstva asi nikdy neměli, nebo v těch, kterých si myslíme, že víme, tak přesto je to poměrně vzácná věc, že to někdo dělá. Dokonce protože vás, našich příznivců, je opravdu hodně, máme databázi vás příznivců. Samozřejmě je to rozděleno do určitých skupin a je tam spousta lidí, kteří nás třeba zatím jenom zpovzdálí sledují, dívají se, co děláme, jak to děláme, jestli náhodou nejsme nějací podvodníci. Pak jsou tam lidé, kteří něco ochutnali, uvařili a o tom uvažují, že by třeba pro sebe něco začali dělat.

Pak jsou tam ti, kteří skutečně začali se uzdravovat díky naším informacím. A je tam i samozřejmě skupina lidí, kteří třeba znají našeho průvodce nebo kuchařky naše stránky dobře a kteří mají těch informací řekněme víc od nás. Samozřejmě i ty naše informace je potřeba ověřovat, protože jsme prostě lidé, lidé, omylní, chybující a může tam být něco, co jsem někde třeba pochytil a uznal za pravdu nebo. Myslím si o tom, že by to tak mohlo být a ono to tak být nemusí, že jo. To je koneckonců základní pravidlo vědy. Jestliže na něco přijdu, tak prostě musím o tom pochybovat, musím najít oponenty a musíme skutečně o tom nějakým způsobem diskutovat a přijít, ověřit to vlastní, ověřit ten poznatek, což se dneska moc neděje, samozřejmě. Ale co chci říct, je to, že spousta z vás podle toho, jak říkám, máme poměrně rozsáhlou databázi, ve které jsme schopni i zjistit nějaké základní informace. A tak třeba víme, že dnes nás šedesát procent z vás sleduje na mobilním zařízení na mobilu. Nejspíš. Tabletů je opravdu málo a těch čtyřicet procent na počítači. Nicméně sto procent z vás přístup k těm informacím, to znamená k internetu, k připojení. A jste nějakým způsobem schopni si ty informace najít. Koneckonců i nás jste našli stejným způsobem, že jo? Nějakým způsobem jste na nás narazili, to bylo na Facebooku nebo prostě náhodou nějakým vyhledáváním nebo na YouTubu. Takže ten přístup k těm informacím máte. Dokonce právě tím, že nás většina lidí sleduje na tom mobilu, tak ho máte takhle v kapse. Přesně tak, jak ho mám teďka v kapse. A to znamená, že získat tu informaci, když potřebuju něco ověřit nebo si něco najít, že jo, podívat se, jak to je, nebo třeba jenom počasí, cokoliv, tak je otázka toho, že to takhle vytáhnu z kapsy, že jo.

Otevřu si nějaký ten prohlížeč Google, jak někteří říkají Gogle a prostě do toho okýnka tam napíšu, jaké bude počasí, jaké je dnes počasí nebo tam napíšu něco, co zajímá. Ten dotaz v podstatě je to vlastně jenom o formulaci toho dotazu a vypadnou mně nějaké výsledky. No a samozřejmě je potřeba tam zase použít další věc, kterou jsme dostali do vínku a to je kritické myšlení, že jo. To je prostě jakoby ten selský rozum. A podle svých zkušeností a podle toho pocitu, jak my říkáme, vždycky říkám rád ta první dobrá. Jaký z toho mám dojem, tak si vlastně vydestilovat, jestli to se mnou ladí ta informace anebo ne. Jeden z mých synů tomu říká kravinořez. Prostě odříznout kraviny. A potom tu informaci, která mně přijde zdravá a která mi přijde řekněme odpovídající skutečnosti, tak tu informaci si potom můžu vzít. A samozřejmě jsou lidé, kteří moc jakoby nemají energie k tomu, aby se s tím zařízením naučili pracovat a jediná stránka, kterou umí otevřít, tak je ta, kde se dozvím, co neznám, že jo. Tak tam je to potom problém, že jo. Protože pokud sleduju jenom jeden zdroj, tak může být tendenční, že jo? Může. Právě mně předestírá nějaké informace, které vůbec vůbec se nemusí zakládat na skutečnosti. Takže máte ale možnost opravdu v kapsy, v ruce, v kabelce, prostě po ruce to máte, počítač. Počítač tak silný, že před deseti lety, když jsem začal mít něco s počítači nebo nevím, kdy to bylo, možná to bylo ještě dřív, tak jsem takový počítač neměl ani na stole takovou sílu, takový výkon, jako mají dneska ty telefony. Takže prostě vezmete do ruky ten mobil, ťuknete tam ten dotaz a podíváte se, co si o tom myslí další lidi, další odborníci, že jo. Protože odborníci nejsou jenom v velké bedně prostě nebo v placce.

Odborníci jsou prostě po celém světě všude možně. Některým je přáno sluchu, jiným ne. Ale právě tady ten zdroj informací, ten internet, ten váš mobil, ten počítač vám může nabídnout opravdu širokou škálu těch informací, takže nemusíme zůstávat jenom u nějakého přesvědčování. Můžeme sami si ty informace ověřovat úplně v pohodě. Pokud v tom někdo nemá zručnost, zase není problém otevřít si třeba YouTube a podívat se na video, jak se zachází s nějakým prohlížečem. Protože jsem udělal zkušenost, že třeba na tom serveru youtube, jsou videa prakticky na jakoukoliv lidskou činnost, kterou dnes provádíme, existuje poměrně dlouho a lidé tam opravdu posílají a uploadují videa o všem, co vás napadne. Samozřejmě někdy je to jazykově omezeno, ale řekněme teď v poslední době třeba jsem začal sledovat kanál doktora Stena Eckberga, což je samozřejmě kanál v angličtině. Jenomže zase pokud se trošku poučím, tak zjistím, že ta videa mají titulky automatické a dnes automatické titulky z angličtiny do češtiny. Hlavně na jeho kanále jsem si to ověřil. Fungují velice dobře. Skutečně ten obsah je jasný. Navíc on zrovna hodně takovej takový didaktický způsob logických, jasný, jednoduchý. Takže tam se dozvíte spoustu zajímavých věcí o svém těle, o zdraví, o různých problémech, které lidi lidem mohou mít a jak s nima pracovat. Takže vlastně tím chci říct, že skutečně člověk se může dostat k relevantním informacím a to mu dnes může i zachránit život. Protože pokud se rozhodnu na základě pouze jedné zprávy, jednoho média a jednoho proudu, tak můžu udělat snadno chybu. Je potřeba opravdu být skeptik, aspoň částečně, pokud ve vás to slovo vyvolává něco takového podobného jako ve mně kdysi, když jsem se s těmi dohodami setkal poprvé. No tak je potřeba se na to podívat tak, že jo?

Proč? Proč se to děje? Co to slovo vlastně znamená pro vás? Ale skutečně, skepse je na místě, protože mi dáte jistě za pravdu. Ne každý to s námi myslí dobře. Takže z toho důvodu je potřeba si na sebe dávat pozor a informace ověřovat. Poradil bych vám, abyste to skutečně dělali, abyste se naučili ta svoje zařízení obsluhovat, abyste je neměli jenom na prohlížení fotek na Instagramu nebo prostě na nějaké příspěvky na Facebooku, případně se naučili někde něco, co neznám, abyste skutečně to využili naplno, protože je to chytrý mobil. Jarda Dušek říká lstivý mobil. Na tom něco taky je a je to jako každá jiná věc. Jako třeba nůž. Nožem se ukrojit chleba anebo zabít člověk. V podstatě každá věc, kterou jsme vymysleli my lidé, tak obě tyto polohy. Buď pro nás může být nesmírně prospěšná, anebo i zhoubná. A to, jakým ty věci my využíváme, je čistě na nás, žejo. Tak proč mít takovou chytrou věc v kapse, takovou výkonnou věc v kapse? A nevyužívat to pro sebe ve svůj prospěch? To je přece škoda, jenom se nechat ovlivňovat nějakými fotkami, které stejně neodpovídají skutečnosti. A místo toho nevyužít ty možnosti, které vlastně se nám naskýtají. To obrovské množství informací, ve kterém můžeme hledat a najít ty správné odpovědi. Jestli dnes udělám špatné rozhodnutí, tak to může být opravdu z větší části způsobeno mou leností, že se mi nechce vytáhnout to zařízení, ten zdroj informací z kapsy a párkrát ťuknout takhle prstem. Trvá to pár vteřin. Výsledek může zásadně ovlivnit celý můj život.

To je asi všechno, co jsem vám chtěl dneska říct. Mlsejte. Buďte skeptici, ověřujte si informace a buďte zdrávi a žijte dlouho a šťastně. Mějte se krásně. Tady je Radek. Jo a ještě taková drobnost. Jestli tohle video sledujete na youtubu, tak je to sice správně, je to dobře, ale zkuste kouknout i na naše stránky, protože tam je těch informací daleko víc. A různorodých. A tam můžete třeba začít s tím porovnáváním některých těch informací. Takže ještě jednou mlsejte. Buďte skeptici, buďte zdrávi. se daří. Ahoj.


Všechna práva vyhrazena. Žádná fotografie, text, ani část textu tohoto příspěvku nesmí být kopírována nebo komerčně využívána bez písemného souhlasu administrátorů Marky SCD recepty