Na Instagramu jsem slíbila, že si uděláme levandulovou neděli, tak tady je.
A protože měsíc červenec je doba, kdy levandule kvete a zároveň je období její sklizeně, je ten nejlepší čas tuhle nádherně vonící léčivku pro sebe plně využít a zavčas zpracovat. Mám pro vás 3 způsoby, tipy, návody nebo recepty, jak chcete, jak si levandulku zakonzervovat na delší dobu, třeba i na rok a víc, když to uděláte správně.
Levandule je nádherný, silně vonící a jak sami vidíte na fotce, až 150 cm vysoký bohatě větvený vytrvalý keř. Lidově se u nás levanduli říká dulenka, devandule, špikanard nebo špikrnát. To ne že bych byla tak erudovaná, tohle jsem si načetla na wikipedii. Moje babička, když jsem levanduli na zahrádce vysadila a později, když jsem ji sklízela, zpívávala písničku „Když jsem šel od Anduli, voněl jsem levandulí.” Moc ráda na to vzpomínám.
Druhů levandule je mnoho. Existuje obrovská škála barev listů v odstínech od zelené po šedivou a nádherných květů v odstínech fialových. Díky těmto rozmanitostem budou i výsledky vašich domácích výluhů, macerátů, sirupů vypadat odlišně. Myslete na to, nic se neděje. Důležitá je účinnost látek obsažených v rostlině, těmi jsou třísloviny, silice a terpeny. Na podmínkách pěstování velmi záleží. Pokud roste levandule ve svém přirozeném prostředí, její hodnota se navyšuje a spolu s ní i výrobky z ní připravené.

Květy levandule se používají při výrobě tradičního levandulového oleje, vyrábí se buď destilací nebo macerováním. V kosmetice se přidává do krémů, masek, koupelových solí, při výrobě parfémů a mýdel. V kuchyni se levandule vyskytuje v provensálském koření, přidává se do sladkostí – sušenek a koláčů, do džemů či balzamikových octů, připravují se z ní čaje pro zklidnění a pro zdraví, také nápoje v letním čase.
Sběr levandule v západním středozemí probíhá pomocí speciálních kombajnů. Děje se tak v polovině července a v jejich plném květu za plného slunce. V minulosti se velmi často levandule pěstovala v blízkosti prádelen pro její vůni, také se využívala k provonění podlah a nábytku proti hmyzu, včetně blech, štěnic, vší a škorpionů. Já ji mám zavěšenou v šatně po celý rok proti molům a funguje. Sušený květ levandule se dává do plátěných pytlíčků a umisťuje pod polštář na dobré spaní. Velmi často se přidává drcený květ jen tak do horké koupele.
Moje milé, moji milí, nejdříve jsem chtěla recepty dát všechny sem, společně na jednu stránku, ale začalo se to moc natahovat a znepřehledňovat. Uvědomila jsem si, že ti z vás, co budete prohlížet recepty na mobilu se ztratíte někde v síti a to bych nerada. Rozhodla jsem se proto sepsat recept každý zvlášť. Díky tomuhle manévru budu moci poskytnout i více obrázků pro představu. Vím, že je máte také rádi. A tak tady na této stránce hned pod textem najdete pouze názvy receptů s odkazy. Od vás to chce na ně kliknout. Nic se neztratí, recept se vám otevře v novém okně a původní stránka s odkazy se nezavře. Vstupte 🙂
KLIKNĚTE ZDE: pro recept na levandulový sirup
KLIKNĚTE ZDE: pro recept na levandulový olej
KLIKNĚTE ZDE: pro recept na levandulovou solnou směs do koupele
Všechna práva vyhrazena. Žádná fotografie, text, ani část textu tohoto příspěvku nesmí být kopírována nebo komerčně využívána bez písemného souhlasu administrátorů Marky SCD recepty
Dobrý deň, super recepty, chcem sa opýtať na levandulu, ktorý druh používate v kuchyni.
Tak ako píšete je jej nespočetné množstvo a vraj v kuchyni na vnútorné užívanie sa má používať, len
levanduľa lekárska.
Ďakujem za odpoveď, Rybánská
Abych se přiznala, tak já vlastně netuším, jestli ta moje je ta správná “lékařská”. Při koupi název lékařská měla. Když jsem se dívala do googlu, všude tvrdí lékařská (lavandula angustifolia) a každá vypadá jinak, nejsme z toho moudrá. Když si koupím olej, jakou mám záruku, že olej je z té správné levandule? Možná mi někdo zamává papírem a ukáže licenci, certifikát, ale já už si přečetla věcí kolem vytváření certifikátů…a když píšete “vraj sa má používať”, to taky nevím kdo to řekl…ono i to samotné používání esenciálních olejů je důležité znát jak s nimi správně a bezpečně nakládat…když nevím jak s nimi pracovat, můžu si zavařit…proto jsem i psala, že uvádím pouze mé zkušenosti…domácí koupelová sůl je dokonce napsaná s polovičním množstvím oleje než se běžně uvádí, je dobré použít teplou vodu, protože ty silice jsou u mé levandule jsou hodně silné. Takže paní Boženo, tohle je vše co vím. Koupel se dá udělat v pohodě i bez oleje a bez levandule a bude plně funkční co se remineralizace týká.
Ďakujem za stále nové maily s receptami a novými informáciami. Možno som sa doteraz nezapajala do diskusie, sledujem, pozerám a postupne sa snažím približovať zdravému stravovaniu a skúšať recepty.
Ať se vám Jani daří 🙂